יום ראשון, 14 ביולי 2013

חבתנות

אני ממש לא בטוח שהמילה "חבתנות" היא התרגום ההולם למילה האנגלית coopering, אבל האקדמיה החליטה כי האיש שבונה חביות (copper) נקרא "חבתן", ובניית חביות (coopering) נקראת "חבתנות". מזל שאני לא צריך לנגר בעברית בימים אלה, אני מניח שעצם המילה "חבתנות" הייתה מרחיקה אותי מפרויקט ארון החצי-כדור שלי.

"חבתנות" במשמעות הנגרית שלה היא חיבור מספר לוחות עץ (צרים, עפי"ר)  זה לזה, כאשר הצדדים המחוברים נחתכים בזווית. התוצאה הסופית של החיבור הוא משטח עקום. המקרה הפשוט של חבתנות הוא כאשר הלוחות ישרים לחלוטין. במקרה כזה חתך הרוחב של הלוחות הינו טרפז, והוא קבוע לכל אורכם של הלוחות. חיתוך הצדדים מתבצע באמצעות מסור שולחן, וההדבקה פשוטה יחסית.

המקרה שלי נמצא בקצה השני של הסקלה. אני מחבר קשתות שהן חצי עיגול, בעל רדיוס גדול למדי - קצת פחות מ-400 מ"מ. חתך הרוחב של הלוחות הוא טרפז, אבל הוא משתנה לאורך הקשת. כפי שהסברתי לפני שבועיים, כתוצאה מהחיתוך מתקבלים פלחים של תפוז. לו הייתם שואלים את מייקל סקוט (המורה שלי מאנגליה) איך חותכים קשתות ברדיוס של 400 מ"מ בזווית של 5 מעלות, הייתם מקבלים את התשובה המתבקשת: "בקושי רב".

ישנן שתי תשובות נוספות - באמצעות ראוטר ובאמצעות מסור סרט. לאחר התייעצויות והתחבטויות ארוכות החלטתי להשתמש במסור סרט, ועד עכשיו אני לא בטוח שזאת הייתה הבחירה הנכונה. הג'יג ששימש אותי לחיתוך הקשתות עבר הסבה - חלקו הפנימי של עיגול ה-MDF נחתך, והוא חובר למזחלת (sled) בזווית של 85 מעלות. לפני חיתוך הקשתות עצמן, חתכתי את עיגול ה-MDF בזווית של 85 מעלות (או 5 מעלות, תלוי מאיזה צד מסתכלים). כפי שצפיתי, חיתוך ה-MDF היה משימה - איך לומר בעדינות - מעצבנת למדי. שילוב של מסור שולחן, מסור סרט (שצרח את עצמו לדעת) והרבה שיוף (מי שלא שייף MDF כאילו לא שייף מעולם) הביא את הג'יג למצבו הסופי.

בתמונה הראשונה רואים את הג'יג עם הקשתות לפני החיתוך. בתמונה השנייה רואים את העסק מקרוב, ובתמונה השלישית רואים את השכבות לאחר החיתוך. לתוהים מה מחזיק את הגי'ג במקום אספר כי בצד הימני התחתון שלו חיברתי "מדרגה" שרצה בצמוד לקצה הימני של השולחן של מסור הסרט. לתוהים היכן נמצאים ה - guides של המסור אספר (בשקט) כי הם הוסרו. המסור אמור לאפשר חיתוך של 16 אינץ' (406.4 מ"מ), אבל בשלב כלשהו של חייו החליפו לו את ה - guides המקוריים ב - guides חדשים וטובים יותר. אליה וקוץ בה. ה - guides החדשים רחבים יותר, והם אינם יכולים להידחף מעלה לתוך המסור. מאחר שהייתי חייב גובה חיתוך של 400 מ"מ לא נותרה לי ברירה אלא להסיר את ה - guides.




והתוצאה? לא מושלם, אבל מספיק טוב. התוכנית המקורית הייתה לחתוך צד אחד של הקשתות בזווית של 5 מעלות, להפוך את הקשתות ולחתוך את הצד השני. הלהב של מסור הסרט לא ממש רצה להישאר במישור אחד, וכך מצאתי את עצמי (לאחר ניקוי) עם פלחים שנחתכו בזווית של כ-8 מעלות. החלטתי לוותר על חיתוך הצד השני, ולקוות לטוב.

ההדבקה עברה בקלות יחסית. החזקתי את השכבות במקומן באמצעות קליבות קפיץ, ואז הידקתי את המבנה באמצעות סלוטייפ. באופן בלתי מוסבר, קווי ההדבקה יצאו מופלאים - גם בצד החיצוני וגם בצד הפנימי. אלת הנגרות עמדה הפעם לצידי.



בשבוע הבא מעלים את הדלתות על צירים, ובונים להן את ההשלמות בצדדים. אבל אתם תאלצו להמתין שלושה שבועות לקבלת עידכונים נוספים. אנחנו נוסעים לחופשה משפחתית לקנדה, ולפיכך הרשומה הבאה תתפרסם ב - 4.8.2013.

 חופשה נעימה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה