יום ראשון, 15 ביוני 2014

טיפול משפחתי

לפני שנצלול לדיון נגרי, הבה ניישב את הסוגיה הלשונית - כליבה או קליבה?

השורש ק.ל.ב. קשור לשם העצם קולב. כיום, המילה קולב מתייחסת למתקן עליו תולים בגדים בתוך ארון. בעבר היה מדובר במתקן עם ווים או שלבים שעליו תלו בגדים ושאר אביזרי לבוש. בתלמוד בבלי (מסכת שבת, דף ס, עמוד א') נאמר "בקולב הלך אחר מסמרותיו", ורש"י מפרש "קולב הוא כעין עמוד רחב מלמטה ודק מלמעלה ומטלטל; והחנווני מעמידו לפני חלון חנותו ומסמרין תחובין בו ותולין בהם אבנטים ורצועות למכור".

השורש כ.ל.ב. קשור לשם העצם כלב (החיה) ולשם הפעולה כליבה, שמשמעותה החזקת פיסת בד במקומה באמצעות תפר זמני (או סיכות) בעת פעולת התפירה הקבועה. פעולת הכליבה נקראת כך משום - שלפחות לפי חז"ל - התפר הזמני נראה כמו שיניים של כלב. בתלמוד בבלי (מסכת מועד קטן, דף ח', עמוד ב') נאמר "ההדיוט תופר כדרכו והאומן מכליב" ובהמשך נאמר "מאי מכליב ... בר שמואל אמר שיני כלבתא". בתקופה המודרנית נוצר שם העצם כליבה במשמעות של מכשיר להידוק או להחזקה של חפצים - תרגום של המילה האנגלית clamp.

דרך אגב, באנגלית בריטית (אתם יודעים - הדיאלקט הזה שהולך ונעלם) קיים הבדל בין המילה cramp המציינת מכשיר להידוק זמני (כמו שאנו מכירים בנגרות) לבין המילה clamp המציינת מכשיר להידוק קבוע (למשל כזה המותקן בגוף האדם במהלך ניתוח) - אבל זה כבר ממש למתקדמים.

הכליבות בהן משתמשים בנגרות מתחלקות לחמש משפחות:
  1. כליבות מוט (bar clamps).
  2. כליבות C (לפעמים נקראות גם G).
  3. כליבות סרט.
  4. כליבות קפיץ.
  5. כליבות מיוחדות / יעודיות / שונות ומשונות.
(1) כליבות מוט - Bar Clamps
מדובר במשפחה גדולה מאוד, שמתפצלת לסוגים (ותתי סוגים) שונים של כליבות. המשותף לכל המשפחה הוא המבנה הבסיסי - שני מוטות שרוכבים על מוט שמקשר ביניהם. אחד המוטות הרוכבים קבוע, בעוד שניתן לקבוע את המוט השני במקומות שונים לאורך המוט המקשר. ההידוק מתבצע באמצעות בורג (או פיקה) הקבוע באחד המוטות הרוכבים (עפי"ר במוט הנייד).

הבה ניצלול לתוך נבכי המשפחה:

כליבת F (לעיתים מכונה גם bar clamp)

זהו "סוס העבודה" של הסדנה, בכל מה שקשור למלאכת הכליבה. הכליבות באות במגוון אורכים ובמגוון עומקים. יש כאלה עם ידיות עץ, ויש כאלה עם ידיות פלסטיק. יש כאלה בהן החלק שיושב על הבורג המהדק קבוע, ויש כאלה בהן הוא חופשי לנוע (כמו בתמונה). יש כאלה בהן המוט הנייד מתקבע באמצעות חריצים על המוט המאוזן (כמו בתמונה), ויש כאלה בהן המוט הנייד מתקבע באמצעות דיסקיות (clutch disk).

המלצת הבית: לקנות הרבה אבל אך ורק מותגים טובים (ולמרבה הצער, יקרים) דוגמת Bessey או Jorgensen, וגם שם לא לקנות את הרמה הנמוכה ביותר. זה עניין של טעם אישי, אבל אני לא סובל את הקיבוע (ובעיקר את פעולת השיחרור) באמצעות דיסקיות. אני מחזיק כליבות כאלה עד לאורך של 30 ס"מ, מעבר לכך אני מוצא שהן אינן יעילות (המוט המקשר מתעוות).

כליבת פיקה (cam clamp)

האחות הזקנה והפחות מוצלחת של כליבת ה - F. ההידוק מתבצע באמצעות פיקה. ברוב המקרים המוטות הרוכבים והפיקה עצמה עשויים עץ. משמשת בעיקר לכליבה של חלקים קטנים ו/או לתיקונים קטנים, שכן לא ניתן להפעיל באמצעותה לחץ רב. די פשוט לבנות כליבות כאלה לבד. קיימות גם גירסאות מודרניות עשויות פלסטיק.

המלצת הבית: לוותר, או לכל היותר לבנות לבד.
כליבת אחיזה מהירה (quick grip)

מאפשרת הידוק מהיר תוך שימוש ביד אחת. ניתן להזיז את המוט "הקבוע" לצד השני, ולקבל כליבה פותחת (spreader) - שימושי כשצריך לפתוח הרכבה יבשה, למשל. חרף הצהרות היצרן - לא ניתן להפעיל באמצעותה לחץ רב, ובוודאי שלא לאורך זמן. הידית של הכליבה נוטה להיות גדולה ומגושמת.

המלצת הבית: להחזיק כמה כליבות כאלה זמינות ליד שולחן העבודה. לקנות אך ורק מותגים טובים דוגמת ארווין. לא להשתמש בשעת הדבקה, שם נידרש לחץ רב לאורך זמן. לא לקנות כליבות ארוכות.
כליבת צינור (pipe clamp), מכונה לעיתים pony 

הכליבה מאופיינת במוטות רוכבים רדודים ובמוט מקשר ארוך. הכליבה מאפשרת כליבה במרחק גדול, בלי שהמוט המקשר מתעוות. ברוב המקרים רוכשים את המוטות הרוכבים בנפרד מן הצינור. ניתן לרכוש את המוטות הרוכבים בשני קטרים - 1/2 או 3/4 אינץ'. ניתן לקנות מוטות מקשרים באורכים שונים, וגם לחבר מספר מוטות (באמצעות הברגה) במקרה הצורך.

בצד החסרונות יש לציין כי הקיבוע מתבצע באמצעות דיסקיות, וברוב המקרים מהלך הבורג קצר למדי.

המלצת הבית: פיתרון טוב וזול (יחסית) לכליבה במרחק גדול. לקנות אך וק מותגים טובים דוגמת pony. באופן אישי, אני לא משתגע עליהן.
כליבה מקבילה (parallel clamp)

הכליבה מאופיינת במוטות רוכבים עמוקים ובמוט מקשר ארוך. הכליבה מאפשרת כליבה במרחק גדול, בלי שהמוט המקשר מתעוות. המוטות הרוכבים נשארים מקבילים זה לזה. הכליבה מגיעה במגוון אורכים.

בצד החסרונות יש לציין כי שיחרור הרוכב הנייד, שמתבצע באמצעות ידית ההידוק בעייתי והעסק נוטה להיתקע (ואני מדבר גם על המותגים הטובים). חרף ההבטחות השיווקיות, הרוכבים לא באמת נשארים מקבילים זה לזה. בנוסף, מהלך הבורג קצר למדי.

המלצת הבית: פיתרון טוב (אם כי לא חף מבעיות) אבל יקר. לדעתי, המחיר איננו מצדיק את התמורה. אם בכל זאת קונים - להתמקד במותגים הטובים דוגמת Bessey או Jorgensen.
כליבת sash

הכליבה מאופיינת במוטות רוכבים רדודים ובמוט מקשר ארוך. הכליבה מאפשרת כליבה במרחק גדול, בלי שהמוט המקשר מתעוות. המוטות הרוכבים נשארים מקבילים זה לזה. הכליבה מגיעה במגוון אורכים, וניתן גם לחבר שני מוטות במקרה הצורך. הרוכב הנייד מקובע באמצעות פין. מהלך הבורג ארוך.

המלצת הבית: פיתרון טוב ויקר - שווה כל גרוש. המותג המוביל הוא ארווין (רקורד), ועדיין לא מצאתי מותג אחר שמתקרב אליו מבחינת האיכות.

ברשומה היום טיפלנו במשפחה הגדולה ביותר - משפחת כליבות המוט. למען הסר ספק - הדיעות המובעות כאן הן דיעותי האישיות, שמסתמכות על ניסיוני האישי. אני בטוח כי קיימות דיעות שונות, מותגים נפלאים נוספים, ואנשים שהתאכזבו מהמותגים שציינתי. ברשומה הבאה נטפל בשאר המשפחות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה